ZÁPADNÍ TATRY 2014

Západní Tatry 2014.

Srpnový prázdninový měsíc byl opět tradičním termínem pro sportovně-turistickou  akci Tj Sokol Mysločovice. Celkem 78 účastníků se vydává v úterý  5. srpna v ranních hodinách do Slovenských hor nabýt nových sil,  odpočinout si od pracovních povinností a udělat rovněž něco pro své zdraví.  Dlouhodobá předpověď počasí pro termín našeho pobytu v horách moc přívětivá nebyla ale už zastávka v Malé Fatře se nám velmi vydařila. Slunečné počasí nás doprovázelo při návštěvě roklin a tiesňav v oblasti Jánošíkových dier.  Průzračná voda zdejších bystřin a vodopádů, klikaté průchody skalisky a strmé žebříky po trase nadchly všechny účastníky. V pozdním odpoledni se vydáváme posléze dále a v Obci Huty a Velké Borové se všichni ubytováváme. Další den už počasí tak vlídné není. Zajíždíme do oblasti Oravic s termálními prameny a koupališti. Zde se rozdělujeme na koupající se a na turisty – kteří se vydávají do rokliny – Juráňova dolina. Aquapark v Oravicích se skládá ze starých termálních koupališť a z nového aquaparku. Každý s koupajících se si vybral dle svého zvážení místo svého pobytu ve vodě a ostatní vyrazili na asi čtyřhodinovou tůru do Juráňovi doliny. Zajímavostí této skalnaté rokliny bylo, že zde pomocí velkých dřevěných kůlů dopravovali dřevo a železnou rudu z kopců do níže položených oblastí. Noční déšť a dešťové přeháňky které nás přiměly si vzít i pláštěnky zase způsobily , že dolinou a ze skal protékalo velké množství vody které vytvářelo v korytě řeky velké vodopády, mezi skalisky vodní výry a v nás tato scenérie zanechávala úžasný dojem.

Zpáteční cestou přes obec Zuberec nakupujeme ve zdejším obchodě uzeninu a po večeři zasedáme u krytého táborákového ohně- kde za zpěvu a dovádění našich dětí na místních atrakcích si povídáme  a rekapitulujeme právě uběhlý den.

Čtvrteční silniční cyklistický závod okolo Polska který také zavítal do Slovenských hor nám trochu mění plány programu. Jelikož se očekává uzavření cest  po kterých jezdíme, vyrážíme už po snídani do samého srdce Západních Tater – do tzv. Roháčů. Vjíždíme do Roháčské doliny a zastavujeme na parkovišti u chaty Zvěrovka , odkud se vydáváme vstříc horským velikánům. Počasí je nepředvídatelné a nevíme co nás čeká. Dle svého uvážení si každý vybírá trasu a program dle svého uvážení a sil.  Většina zúčastněných se vydává směrem k Roháčským plesům , někteří k Roháčskému vodopádu, část účastníků vystoupá do Smutného a Baníkovského sedla hlavního hřebene a některým se podaří zdolat i 2178m vysokou horu Baníkov ,kde se jim i v proměnlivém počasí podaří vychutnat krásné výhledy na horské velikány a doliny pod nimi. Část účastníků stihla rovněž navštívit Muzeum Oravské dědiny v Brestové a i množství hřibů v kufrech autobusu značilo, že se dnešní den nenudili ani řidiči. Po večeři tohoto dne opět besedujeme a plánujeme další denní program.

Páteční den máme hodně nabitý program.  Ráno po snídani se všichni scházíme ve Velkém Borovém- odkud se všichni vydáváme údolím potoka Borovianka k zajímavému místu v Kvačianské dolině. Už údolí Borovianky je nádherným kaňonem plným skal s nádhernou přírodou – bohužel trochu poznamenanou polomy z nedávné vichřice. Po asi necelé hodince

se dostáváme do údolí Kvačianské doliny k místu zvanému Oblazy. Je zde krásné místo zrekonstruovaného dřevěného vodního mlýna i s hospodářskou částí a pilou,  která je vzácnou technickou památkou. Po prohlídce tohoto místa plného pohody, domácích zvířat a sluníčka se vydáváme zpět a odpoledne se rozdělujeme na tři skupiny. Jedna odjíždí do muzea v Brestové a pak na termální koupaliště do Oravic, druhá se vydává pěšky na jih a turisticky prochází celý okruh krásnou Kvačianskou a Proseckou dolinou a třetí která veze rovněž zájemce o rafting na řece Oravě vyjíždí na Oravský hrad.  Po prohlídce a návštěvě uvedených míst  sbalíme loďky, nasedáme  do autobusů, nakoupíme opět uzeninu a živou vodu k táboráku a užíváme si v altáncích  našich příjemných hostitelů již hezkého letního počasí.

Sobotní den je dnem loučení a dnem kdy se vracíme domů.  Po snídani si balíme osobní věci rozloučíme se s našimi hostiteli a vyjíždíme do oblasti Liptova.  Zde se opět rozdělíme na zájemce o návštěvu termálních koupališť v Bešeňové, na zájemce o návtěvu lázní v Lůčkách kde je přenádherný travertinový vodopád a na skupinku vodáků, jež v krásném slunečném počasí splouvají tentokráte řeku Váh z Rožumberka  do obce Kralovany. Zde se  všichni v dohodnutý čas setkáváme a se zastávkou v Žilině a na salaši kde jsme nakoupili místní mléčné dobroty se vydáváme směrem k domovu. Zlín nás sice přívítá nejdříve prudkým lijákem – ale tento po chvilce končí a mi se všichni v pořádku vydáváme k domovům.  Poznali jsme opět část krajiny našich sousedů, nádhernou přírodu, seznámili se případně  s dalšími přáteli a snad  na pobyt budou všichni rádi vzpomínat.

Další rok ještě naplánován nemáme . V případě že se podaří zajistit v přijatelných cenových relací i pobyt u moře, možná že po 18 letech putováních po  horách a kopcích se vydáme ke slané- nekonečné  vodní hladině.  Jeden autobus ale asi bude tentokráte stačit :-)